Czy słyszeliście o „beskidnikach”? Byli to zamieszkujący beskidzkie ostępy zbójnicy, których łupem padały przede wszystkim liczne karawany kupieckie przemierzające szlaki handlowe biegnące przez karpackie przełęcze. Jednym z najbardziej znanych beskidników był Sypko z Męciny, który – jak mówi legenda – wszystkie swoje skarby ukrył w Jaskini Mrocznej w paśmie Magury Wątkowskiej.

To właśnie w pobliżu tej jaskini (znajdującej się w rezerwacie Kornuty) przebiega dłuższa trasa Biegu Beskidnika. Ale to nie jedyne wyjątkowe miejsce, które odwiedzicie biorąc udział w naszym biegu. Diabli Kamień, grzbiet Magury Wątkowskiej z ołtarzem Jana Pawła II czy też największy w Beskidzie Niskim Wodospad Magurski – to te miejsca sprawią, że Bieg Beskidnika będzie dla Was nie tylko wyzwaniem biegowym ale również wspaniałą beskidzką wędrówką.

Dłuższy dystans Beskidnika (21 km), z długim 5-kilometrowym podbiegiem na grzbiet Magury Wątkowskiej, będzie wyzwaniem dla każdego biegacza. Z kolei dystans 6 km pozwoli tym, którzy dopiero zaczynają bieganie w terenie, sprawdzić się na górskiej ścieżce. Większość trasy Biegu Beskidnika zlokalizowana jest w Magurskim Parku Narodowym – jednym z najmłodszych a zarazem „najdzikszych” parków narodowych w Polsce. Niezwykły klimat Beskidu Niskiego oraz piękno przyrody Magurskiego Parku z całą pewnością pozwolą Wam odetchnąć pełną piersią i… przeżyć niesamowitą biegową przygodę :).

Bieg Beskidnika co roku się rozwija, zmiany w trasach, bądź w ich długości znajdują się w aktualnych informacjach dotyczących  poszczególnych edycji zawodów.

IMG_8563-001

IMG_8514-001

IMG_8683